W dniu 14 kwietnia bieżącego roku uczestniczyliśmy w XV Zawodach Drużyn Młodzieżowych w Udzielaniu Pierwszej Pomocy, które odbyły się na terenie Czechowic – Dziedzic. W zawodach tych wzięło udział 13 zespołów reprezentujących szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie. Nasi uczniowie szkoły podstawowej w składzie: Bartłomiej Figura, Piotr Puskarczyk, Karol Wieliczka, Michał Nieckarz i Szymon Kuś zajęli III miejsce a gimnazjaliści w składzie: Paweł Borkowski, Jakub Kopeć, Krzysztof Pagieła, Kamil Gawlas i Adrian Drobik uplasowało się na miejscu II. Wszyscy uczestnicy musieli rozwiązać test z wiedzy dotyczącej pierwszej pomocy oraz stawić czoła w sześciu różnych sytuacjach związanych z urazami, wypadkami samochodowymi, poparzeniami, zasłabnięciami czy zatrzymaniem krążenia. Bardzo ważnym elementem okazała się współpraca w zespołach – tu nasze chłopaki nie mieli sobie równych. Cieszymy się, że nasza młodzież umie docenić największe wartości:  zdrowie i życie. Jesteśmy również wdzięczni zespołowi czechowickiego PCK za zorganizowanie zawodów.

Sami uczestnicy wspominają dzień 14 kwietnia 2012:

„Przed wejściem na każdą scenkę, zawsze czuliśmy strach przed tym, jakie czeka nas kolejne zadanie. Nikt nie wiedział czy będziemy musieli tylko obandażować ranę, czy pomóc osobie, która właśnie dostała zawału serca. Na tym polega cała trudność zawodów: trzeba się opanować i pomóc drugiemu człowiekowi najlepiej jak umiesz, w czym pomogą ci twoi koledzy z drużyny. Nam najbardziej podobało się nawiązywanie kontaktu z osobami poszkodowanymi aby dowiedzieć się dlaczego doszło do wypadku oraz aby zapewnić takiej osobie komfort psychiczny. Za każde zadanie byliśmy surowo oceniani ale mimo to udało się nam zająć upragnione II miejsce."

Paweł Borkowski – kapitan drużyny gimnazjum

„Zawody zaczęły się około godziny dziewiątej. Było pięć stacji, przed każdą mieliśmy stres. Nie wiedzieliśmy czy będziemy mieli do czynienia z raną, czy z krwotokiem. Na każdej stacji zawodnicy zmagali się z różnymi wypadkami i musieli uratować wszystkich poszkodowanych lub udzielić pierwszej pomocy. Ważne było też bezpieczeństwo własne. Po przejściu stacji pisaliśmy test z wiedzy o pierwszej pomocy. Pogoda dopisywała, dopiero pod koniec zaczęło kropić. Te zawody były dobrze zorganizowane i bardzo wszystkim się podobały."

Bartłomiej Figura – kapitan drużyny szkoły podstawowej

Licznik odwiedzin

Dziś 1

Wczoraj 99

Ostatni tydzień 100

Ostatni miesiąc 100

Ogółem 167802

JSN Dome is designed by JoomlaShine.com