Drodzy Rodzice!

W tym trudnym czasie ostatnich tygodni wszyscy stanęliśmy przed nowymi wyzwaniami. Niespodziewanie, z dnia na dzień, zmieniło się życie nas wszystkich. Nie każdy potrafi poradzić sobie z sytuacją zamknięcia w domu. Wielu narzeka, ale… Warto wykorzystać ten czas na budowanie relacji ze swoimi dziećmi. Zróbcie to, na co często brakowało czasu!

  1. Przyjrzyjcie się uważnie swoim dzieciom

 - Co robią? Czy potrafią się sobą zająć? Czy potrafią zorganizować sobie naukę? Jak spędzają wolny czas? Z czym sobie nie radzą, a w czym są świetne? To naprawdę ważne obserwacje, które mogą uświadomić Wam, że nie do końca znaliście Własne dzieci.

  1. Włączcie dzieci do domowych obowiązków.

 Niech codziennie ścielą łóżka, bez wymówek, że spieszą się do szkoły. Niech porządkują miejsca swojej pracy – biurko czy pokój. Niech codziennie wykonają coś dla domu – mogą wynieść śmieci, podlać kwiaty, rozwiesić pranie, umyć naczynia, odkurzyć dywan.

  1. Nauczcie dzieci krok po kroku pewnych codziennych czynności

, np. jak uprasować koszulkę i dobrze ją złożyć, jak zmienić pościel, jak umyć kabinę prysznicową lub wannę, jak zrobić naleśniki, itp. Takie umiejętności przydadzą im się w życiu, a dodatkowo poczują się kompetentne („Ja potrafię…”).

  1. Włączcie ich do wspólnego przygotowywania posiłków. 

To świetna okazja, żeby nauczyły się przygotowywania prostych potraw. Niech umyją i pokroją warzywa, niech wsypują do miski produkty według Waszych wskazówek, niech panierują kotlety, niech mieszają, wałkują, smakują, itp.

  1. Obejrzyjcie razem film

. Niech dziecko zaproponuje Wam jakiś tytuł i wspólnie obejrzyjcie go, nawet jeśli wydaje Wam się dziecinny, naiwny, nieciekawy. A potem porozmawiajcie z dzieckiem o tym filmie, o problemach, które porusza, o występujących w nim bohaterach. Możecie zaproponować obejrzenie swojego ulubionego filmu z dzieciństwa.

  1. Czytajcie wspólnie książki. 

Głośne czytanie, nawet dużemu dziecku, pozwala na budowanie więzi. Możecie czytać z podziałem na role albo naprzemiennie po jednej stronie. W przypadku młodszych dzieci to znakomita okazja do przeprowadzenia treningu głośnego czytania.

  1. Posłuchajcie razem muzyki. 

Niech wasze dzieci puszczą Wam swoje ulubione piosenki, a Wy podzielcie się z nimi swoimi przebojami. Muzyka pozytywnie wpłynie na Wasz nastój i może zachęcić was do wspólnego tańczenia. A może urządzicie konkursy na najlepszy taniec lub karaoke.

  1. Pooglądajcie stare zdjęcia.Będzie to świetny czas na wspominanie, opowieści o przeżytych przygodach, ale też na snucie planów na przyszłość.
  2. Pograjcie w „planszówki”.

Jest wiele gier, które sprawiają frajdę nawet dorosłym (np. monopoly, scrabble, dobble, speed cups, 5 sekund, a nawet zwykłe karty). Można też pograć w kółko – krzyżyk, państwa – miasta.

  1. Możecie też wspólnie poćwiczyć.

Pokażcie dziecku, że też potraficie robić pajacyki, przysiady, a może nawet pompki. Zamieńcie się w trenerów Waszych pociech lub odwrotnie – niech one będą Waszymi trenerami. Nawet krótka aktywność podniesie Wam poziom endorfin, pozwoli się zrelaksować i zapomnieć na chwilę o kłopotach. Istnieje wiele sposobów na to, by ten trudny czas spędzić przyjemnie. Trzeba tylko trochę się postarać i wyjść do dziecka z ciekawą propozycją.

Życzymy cierpliwości i wielu ciekawych pomysłów, a ten wspólnie spędzony czas przyniesie wszystkim wiele satysfakcji.

Wychowawcy świetlicy.

 

Licznik odwiedzin

Dziś 7

Wczoraj 28

Ostatni tydzień 35

Ostatni miesiąc 66

Ogółem 170833

JSN Dome is designed by JoomlaShine.com